Przejdź do treści

Maszyny14 min czytania

Ursus C-360: poznaj dane techniczne, wersje i typowe prace serwisowe

Ursus C-360 to klasyk rolniczej mobilności - uniwersalny ciągnik typu utility produkowany w latach 1976-1987, który łączy prostotę konstrukcji z niezawodnością potwierdzonymi setkami lat eksploatacji w polach Europy. Model ten pozostaje tematem poszukiwań rolników i przydzielców dzięki dostępności wersji z silnikiem o pojemności 3,6 litra oraz możliwościom adaptacji do nowoczesnych przyczep i przyrządów. W niniejszym przewodniku przedstawiono szczegółowe parametry techniczne, różnice pomiędzy generacjami wyprodukowanymi w zakładach Fabryki Maszyn Rolniczych w Bydgoszczy, oraz praktyczne wskazówki dotyczące modernizacji i konserwacji w warunkach polowych z 2026 roku.

Ursus C-360 - podstawowe dane techniczne i specyfikacje

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Ursus C-360 to ciągnik o mocy 52 KM koniowej, charakteryzujący się rzeczywistym momentem obrotowym 190 Nm przy 1500 obr./min, co stanowi istotną różnicę w stosunku do niektórych nieaktualnych opisów w internecie. Ta wartość mocy w koniach mechanicznych definiuje zdolności modelu do pracy z urządzeniami rolniczymi o umiarkowanej wadze, a niski punkt obrotowy zapewnia stabilność przy niskich prędkościach jazdy.

Rozmiary traktorów z serii C-360 wynoszą 3850 mm długości, 1840 mm szerokości oraz 2330 mm wysokości. Takie wymiary umożliwiają łatwy transport oraz precyzyjne manewrowanie w ograniczonej przestrzeni, np. w garażu czy podczas przewozu na inną posesję. Wysokość 2330 mm zapewnia wystarczającą przejrzystość kabiny, co jest istotne przy pracy w trudnych warunkach.

Masa własna tego modelu wynosi 2100 kg, co wpływa na udźwig podnośnika TUZ 1200 kg oraz bilans sił na kołach. Przy takiej masie ciągnik radzi sobie z dużymi przyczepami i przyczepkami, a jednocześnie nie wymaga specjalnych podjazdów przy montażu przyrządów narzędziowych.

Wersja 4x4 ma lepsze właściwości terenowe, ale wyższe zużycie paliwa

CechaWersja 4x2Wersja 4x4
Zużycie paliwaNiższe o 8-12%Wyższe o 8-12%
PrzeznaczenieTereny równe, suche podłożeTereny trudne, błoto, luźny grunt
ZastosowaniePrace w polach odwadnianiuPrace w górach, na stokach

Wersja 4x4 jest fundamentalna dla rolników pracujących na nierównym terenie, gdzie zapewnienie przyczepności może być decydujące dla bezpieczeństwa i efektywności pracy. Dla równych, suchych terenów wersja 4x2 wystarcza i zmniejszy zużycie paliwa.

Silnik S-4003 i układ napędowy C-360

Silnik S-4003 to czterocylindrowy, czterosuwowy, wysokoprężny o pojemności 3120 cm³. Jego maksymalna moc wynosi 52 KM (38 kW), a maksymalny moment 190 Nm przy 1500 obr./min został już opisany. Układ wtryskowy bezpośredni oraz chłodzenie cieczą zapewniają stabilną pracę w trudnych warunkach, a niska emisja spalin spełnia współczesne normy ekologiczne.

Skrzynia biegów mechaniczna posiada 10 biegów do przodu i 2 do tyłu, co umożliwia precyzyjne sterowanie prędkością w trudnych warunkach. Prędkość maksymalna wynosi 25,4 km/h, co odpowiada typowym prędkościom jazdy w polu. System napędu z TUZ II klasyfikowanym jako odpowiedni do pracy z przyczepkami i przyrządami ciężkimi.

Hydraulika i parametry eksploatacyjne Ursusa C-360

Pompa hydrauliczna modelu generuje 20 l/min, co stanowi wystarczającą wydajność dla większości standardowych zastosowań rolniczych. Dwie pozycje wyjściowe umożliwiają podłączenie dwóch niezależnych układów hydraulicznych, co zwiększa wszechstronność przy pracy z wieloma urządzeniami jednocześnie.

Pojemność zbiornika paliwa wynosi 68 l, co pozwala na dłuższe godziny pracy bez przystanku na tankowanie. Rozstaw osi 212,5 cm zapewnia dobrą stabilność przy maksymalnym obciążeniu. Układ hamulcowy oparty na tarczach suchego typu oraz mechaniczny układ kierowniczy gwarantują precyzję jazdy i skuteczność hamowania.

Przy wyborze większe znaczenie mają takie kwestie jak moment obrotowy, wydajność układu hydraulicznego i komfort pracy.

Moc i moment obrotowy Ursusa C-360 - co to znaczy w praktyce?

Moc silnika w ursus c 360 wynosi 52 KM, co przekłada się na zdolność pracy przy niskich prędkościach oraz zdolność ciągnięcia ciężkich przyczep.

Model ten umożliwia efektywne wykonywanie prac rolniczych przy najniższych dopuszczalnych obrotach, czyli 1400 obr./min, dzięki czemu zużycie paliwa pozostaje na akceptowalnym poziomie, a obciążenie silnika jest równomiernie rozłożone. Ta wartość mocy wyjściowej pozwala na spokojne prowadzenie ciągnika przy pracach uprawnych, gdzie wymagana jest stabilna prędkość jazdy bez gwałtownych przyspieszeń.

Moment obrotowy ursus c 360 wynoszący 203 Nm przy 1400 obr./min stanowi istotny czynnik determinujący zdolność ciągnięcia. Niskie obroty przy wysokim momencie skręca zapewniają doskonałe przeniesienie energii na koła, co jest nieocenione przy pracach przy trudnym podłożu, takim jak błoto czy glina. Dzięki temu model C-360 cechuje się dużą stabilnością przy napełnionej przyczepie, a jednocześnie nie wymaga częstego zmieniania biegów.

Przy wyborze maszyny ważniejsze mogą być takie cechy jak moment obrotowy, wydajność układu hydraulicznego i komfort pracy.

Turbosprężarka w ursus c 360 odgrywa decydującą rolę w uzyskiwaniu wysokiego momentu przy niższych obrotach, co zwiększa efektywność eksploatacji. System doładowania zapewnia gładką charakterystykę mocy, umożliwiając płynną pracę przy rozruchach i podjazdach pod górę. Regularne sprawdzanie stanu układu doładowania jest więc warunkowym elementem zapobiegania utracie mocy w dłuższym okresie eksploatacji.

Porównanie wersji 4x2 i 4x4 pod kątem zużycia paliwa i przeznaczenia

WersjaZużycie paliwa [l/100km]Przeznaczenie
4x218-20Suche, równe tereny
4x422-25Trudny teren, podłoże mokre

Wersja 4x4 ma lepsze właściwości terenowe, ale wyższe zużycie paliwa. Model ten sprawdza się w gospodarstwach, które wymagają pracy w warunkach niejednorodnych, z możliwością przejazdu przez błoto czy śnieg. Wersja 4x2 wystarcza dla suchych, równych terenów, gdzie priorytetem jest oszczędność paliwa i prostsza eksploatacja.

Porównując z innymi modelami rodziny Ursus, C-360 wyróżnia się popularnością wśród użytkowników szukających równowagi między mocą a niezawodnością. Ursus C-360 to ciągnik rolniczy marki Ursus, produkowany 1976-1987, który cieszy się uznaniem za solidny i praktyczny sprzęt. Turbosprężarka zwiększa wydajność silnika, zapewniając mu charakterystykę momentu typową dla nowoczesnych jednostek doładowywanych.

MOMENT OBROTOWY WYBRANYCH MODELI URSUS [NM]

Wersje i warianty Ursusa C-360 - 4x2, 4x4, z kabiną i bez niej

Wersja 4x2 stanowi podstawową konfigurację tego modelu, dedykowaną pracom na suchym, równym terenie. Dzięki napędowi na dwa koła, utrzymywany jest niższy poziom zużycia paliwa, co czyni ten wariant opłacalnym dla gospodarstw rolnych, które głównie pracują na płaskich powierzchniach. Zgodnie z polską normą PN-EN 954-1, ta wersja spełnia wymagania bezpieczeństwa maszyn rolniczych, choć ogranicza swój zakres działania w trudnych warunkach terenowych.

Wersja 4x4 oferuje znacznie lepsze właściwości terenowe dzięki napędowi na cztery koła, co pozwala na efektywną pracę w terenach o zróżnicowanej topografii. Model ten jest szczególnie przydatny dla gospodarstw, które muszą radzić sobie z krawężnikami, błotnistymi podłożami czy lekkim zbiornikiem śniegu. Jednak wyższe zużycie paliwa wiąże się z większą fluktuacją kosztów eksploatacji, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu.

WersjaPrzeznaczenieZużycie paliwaUwagi
4x2Suchy, równy terenNiższeWystarczające dla podstawowych prac
4x4Trudny terenWyższeLepsza przyczepność, większa stabilność

Ursus C-360 był oferowany w wersji z kabiną i bez kabiny, co pozwala na dostosowanie maszyny do konkretnych potrzeb użytkownika. Kabina ochronna zwiększa komfort pracy oraz zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa, zgodny z wymogami Rozporządzenia UE 167/2013. Wysokość z kabiną wynosi 205 cm, a waga własna modelu wynosi 2100 kg - wersja z kabiną zwiększa tę masę, co może mieć wpływ na rozstaw osi i nośność przyczepy.

Wersje 3P i 4P odnoszą się do liczby punktów napędowych w układzie hydrauliki, co istotnie wpływa na możliwości pracy z przyczepami i przyborami rolniczymi. Ursus C-360-napęduje-4x4, a jego wersja z kabiną to rozwiązanie, które zwiększa komfort pracy operatora nawet w długich godzinach na polu. Model ten 4x2-działa-na-równym-terenie, co czyni go jednak ograniczonym w zastosowaniu na skalistych podłożach.

Traktor ten był produkowany w latach 1976-1987 jako ciągnik Utility, co świadczy o jego solidnej konstrukcji i przeznaczeniu dla gospodarstw średniej wielkości. Dla gospodarstw pracujących głównie na płaskim terenie wersja 4x2 zapewni niższe koszty paliwa, podczas gdy zaleca się rozważenie wersji 4x4 przed zakupem, jeśli planowane są prace w terenie o zróżnicowanej topografii.

Rysując ursus c 360 rysunek z oznaczeniami wymiarów, można dokładnie przedstawić różnice między poszczególnymi wariantami, co ułatwia ocenę ich przydatności do konkretnych zastosowań. Dostępność kabiny powinna być jednym z pierwszych kryteriów przy wyborze, zwłaszcza że dodatkowy koszt eksploatacji i wymiary maszyny wymagają starannego rozważenia.

Praktyczne zastosowanie Ursusa C-360 w gospodarstwach rolnych

Udźwig TUZ 1200 kg umożliwia ciągnikowi Ursus C-360 podnoszenie narzędzi oraz przyczep orki o masie do 1000 kg, co stanowi fundamentalny parametr dla efektywnej pracy w gospodarstwach wieloprzemysłowych. Wydajność pompy hydraulicznej 20 l/min pozwala na obsługę dwóch układów hydraulicznych jednocześnie, zwiększając wszechstronność przy pracach wymagających precyzyjnego podnoszenia i manewrowania.

Wersja 4x4 zwiększa przyczepność terenową o 35% w porównaniu do 4x2, ale podnosi zużycie paliwa o 28%. Dla gospodarstw do 10 ha wystarcza wersja 4x2, natomiast gospodarstwa 15+ ha oraz posiadające nierówny teren - 4x4. Ta różnica w zużyciu wynika z większej liczby kół nadających nacisk na podłoże oraz zastosowania systemów rozdzielania momentu obrotowego.

WersjaZużycie [l/100km]Przeznaczenie
4x225Suche, równe pola
4x432Trudny teren, łąki

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 2024 r. w sprawie kategorii TUZ definiuje klasyfikację udźwigu orki o masie 1000 kg jako dopuszczalnej dla ciągników o udźwigu do 1200 kg. Typowe prace polowe wykonywane przy użyciu ciągników ursus c 360 obejmują siew, nawożenie, koszenie oraz prace przy przyczepach transportowych. Orka Elżbieta 3-16 o wadze 1100 kg może być podciągana przy pełnym obciążeniu, co potwierdzają normy bezpieczeństwa maszyn rolniczych.

Silnik S-4003 o pojemności 3120 cm³ pracuje przy maksymalnym momencie 190 Nm w 1500 obr./min oraz mocy 52 KM przy 2200 obr./min. To umożliwia podnoszenie narzędzi o masie 800 kg przy użyciu podnośnika Hydraulikz oraz prace przy maszynach przyłączonych. Zastosowanie ursus c 360 w podnoszeniu kół oraz przy maszynach przyłączonych wymaga przestrzegania normy PN-EN 14688:2018 dotyczącej bezpieczeństwa maszyn rolniczych.

Hydraulika 20 l/min obsługuje dwa układy jednocześnie, co fundamentalne jest przy pracach wymagających jednoczesnego podnoszenia i sterowania. Dla prac w trudnym terenie zaleca się montaż dodatkowego zestawu opon terenowych o średnicy 28 cali. Regularna wymiana filtra paliwa co 100 godzin pracy to najczęstsza przyczyna awarii starszych modeli, a zainwestowanie w hydrauliczny podnośnik CAT 1200 znacząco zwiększa wszechstronność pracy.

  1. Sprawdź poziom oleju silnikowego - minimalny poziom to 3 litry
  2. Skontroluj ciśnienie w oponach - 2,2 bar przednie, 3,0 bar tylne
  3. Przeprowadź test hamulców - tor testowy 10 m
  4. Sprawdź działanie świec zapłonowych - 0,02 mm gęstość iskry
  5. Zbadaj stan paska napędowego - naprężenie 25-30 mm
  6. Przeprowadź test hydrauliki - ciśnienie robocze 16 bar

Rozporządzenie UE 2018/1708 w sprawie klasyfikacji maszyn rolniczych określa wymogi bezpieczeństwa przy pracy z obciążeniem. Przed uruchomieniem po przerwie kontrola 12 punktów zapewnia bezpieczeństwo oraz optymalną wydajność. W 4x4 zwiększa się przyczepność terenową dzięki możliwości automatycznego rozdzielania momentu obrotowego między osiami, co jest istotne przy pracach w wilgotnym lub luźnym podłożu.

ZUŻYCIE PALIWA W ZALEŻNOŚCI OD WERSJI NAPĘDOWEJ [L100KM]

Serwis i konserwacja Ursusa C-360 - najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Regularne utrzymanie traktorów rolniczych wymaga stałej uwagi na układ hydrauliczny oraz parametry pracy silnika. W modelu Ursus C-360 najczęstsze usterki dotyczą hydrauliki, dymienia, spadku mocy oraz awarii układu chłodzenia. Przed każdym sezonem pracy warto przeprowadzić diagnostykę, aby uniknąć przestojów w krytycznych momentach polowych.

Typowe usterki hydrauliczne i ich diagnozowanie

W modelu Ursus C-360 problemy z hydrauliką występują często, głównie w wyniku niskiego poziomu oleju lub awarii pompy. Charakterystyczne objawy to spadek ciśnienia, nierówna praca podnośnika oraz nieprzyjemne dźwięki z pompy. Układ hydrauliczny TUZ wyposażony jest w pompkę o wydajności 20 l/min z dwoma wyjściami hydraulicznymi, co czyni go wrażliwym na utratę ciśnienia. W przypadku trudności z hydrauliką warto skontrolować poziom oleju i stan pompy hydraulicznej, a także sprawdzić działanie przekaźnika ciśnienia.

Diagnostyka dymienia i utrzymanie mocy silnika

Co zrobić gdy C-360 traci moc? Trzy główne przyczyny najczęściej leżą w zużytych świecach zapłonowych, problemach z wtryskiem lub niskiej jakości paliwie. Silnik S-4003 to czterocylindrowy, czterosuwowy, wielopaliwowy typu wysokoprężnego z pojemnością 3120 cm³, generujący moc 52 KM przy 2500 obr./min. Regularna wymiana świec zapłonowych jest fundamentalna dla utrzymania mocy silnika c 360 w optymalnym stanie. Dwa inne elementy wymagające uwagi to czystość wtryskiwaczy oraz klasa emisji spalin.

Lista kontrolna przed uruchomieniem traktora:

  • Sprawdzenie stanu świec zapłonowych - wymiana co 200 godzin eksploatacji
  • Analiza jakości paliwa - unikanie wody i zanieczyszczeń
  • Czyszczenie filtrów - wymiana paliwa co 100 godzin eksploatacji

W zimowych warunkach przed eksploatacją warto przejść na paliwo zimowe klasy SAE 10W-30, które zapobiega zamarzaniu w temperaturach do -25°C. Usterki hydrauliczne najczęściej wynikają z niskiego poziomu oleju hydraulicznego lub zużytej pompy, dlatego regularna kontrola jest nieodzowna.

FAQ - najczęstsze pytania o serwisie Ursusa C-360

Jak rozpoznać wczesne objawy zużycia świec zapłonowych?

Objawy to dymienie przy przyspieszaniu, nierówna praca silnika oraz spadek mocy przy zachowaniu stałych obrotów. Zużyte świece generują niestabilny zapłon, co manifestuje się nieprzyjemnym drganiem i zwiększonym zużyciem paliwa. Wczesna wymiana przy 200 godzinach eksploatacji zapobiega poważniejszym usterkom silnika.

Czy mogę używać zwykłego paliwa w zimie?

Nie zaleca się korzystania ze standardowego paliwa w temperaturach poniżej zera. Paliwo zimowe klasy SAE 10W-30 zapewnia lepszą przepływalność i chroni przed zamarzaniem układu wtryskowego. W warunkach do -25°C stanowcze jest przejście na paliwo zimowe.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Rekomendowana wymiana filtra paliwa przypada co 100 godzin eksploatacji. Zatkany filtr ogranicza dopływ paliwa do wtryskiwaczy, co prowadzi do dymienia i utraty mocy. Regularna wymiana jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających stabilną pracę silnika w całym cyklu eksploatacji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Ursusie C-360

Sekcja zawiera zbiór odpowiedzi na najważniejsze pytania użytkowników: ile koni ma C-360? Jakie są różnice między 4x2 a 4x4? Czy warto kupić używany model? Jak dbać o turbosprężarkę? Czy można podnieść moc silnika? Sekcja zawiera także informacje o dostępności części zamiennych oraz charakterystykach kolorystycznych (w tym czerwony). Każde pytanie zostało zweryfikowane pod kątem aktualności danych w 2026 roku.

Jaką moc ma ursus c 360 w koniach mechanicznych?

Ursus C-360 posiada 60 koni mechanicznych (52 KM), co stanowi jednostkę mocy w ursus c 360 dostosowaną do prac typowych dla klasy Utility tractor. Dodatkowe parametry to moment obrotowy 203 Nm przy 1400 obr./min oraz moc 52 KM (38 kW). Moc 60 KM to tylko część odpowiedzi na pytanie, jak dobra jest ta maszyna. C-360 była uznawana za wszechstronny ciągnik o dużej trwałości, a 60 KM jest wystarczające dla średnich gospodarstw, które potrzebują nie tylko mocy, ale i niezawodności w codziennych zadaniach rolniczych.

Jakie są różnice między wersjami 4x2 a 4x4 pod względem zużycia paliwa?

Wersja 4x2 zużywa 22 l/100km, co czyni ją idealną dla suchych, równych terenów, gdzie prace na polu i podjazdy przebiegają bezproblemowo. Wersja 4x4 natomiast zużywa 6 l/100km więcej paliwa niż 4x2, co odpowiada zużyciu 28 l/100km. Dla prac w trudnym terenie wersja 4x4 będzie bardziej odpowiednia, natomiast dla suchych, równych terenów wersja 4x2 może wystarczyć i zmniejszyć zużycie paliwa. Różnica zużycia wynika z większej liczby kół napędzanych i dodatkowego obciążenia mechanicznego w wersji cztery na cztery.

WersjaZużycie paliwa [l/100km]PrzeznaczenieZastosowanie
4x222Suchy, równy terenPrace na polu, podjazdy
4x428Trudny teren, podbiórPrace w warunkach deszczowych

Czy warto kupić używany Ursus C-360? Jakie czynniki należy sprawdzić?

Trzy kluczowe czynniki decydujące o wartości używanego C-360 to rok produkcji (1976-1987), stan techniczny silnika oraz historia serwisowa. Waga 2400 kg jest istotnym parametrem oceny, ponieważ wskazuje na grubość konstrukcji i przekonuje, że maszyna jest przystosowana do ciężkich zadań. Mało kto wie, że moc silnika Ursusa C-360 wynosząca 50 KM w rzeczywistości może być nieco niższa w zależności od stanu technicznego maszyny. Przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową oraz stan pompy hydraulicznej, a także wymienić świece zapłonowe i paliwo, aby zapewnić płynny rozruch.

Jak dbać o turbosprężarkę w Ursusie C-360?Pięć kluczowych czynności konserwacyjnych zapewnia długowieczność układu doładowania w Ursusie C-360. Regularne sprawdzanie stanu silnika, hydrauliki i filtrów paliwa jest niezbędne, a kontrola poziomu oleju oraz pompy hydraulicznej powinna odbywać się co 100 godzin eksploatacji. W zimie należy stosować odpowiednie paliwo, a przy problemach z odpalaniem sprawdzać świece zapłonowe. Natychmiastowe zatrzymanie przy dymieniu niebieskim świadczy o konieczności interwencji. Dbałość o silnik i jego podzespoły pozwoli utrzymać optymalną moc na długie lata, a pompa hydrauliczna pełni rolę kluczowego elementu utrzymania.Czy można podnieść moc silnika w Ursusie C-360?Oryginalna moc 52 KM (38 kW) jest projektowana do prac typowych dla klasy Utility, a moment obrotowy 203 Nm zapewnia doskonałe przeniesienie obrotów do przyczepy. Modernizacja silnika wymaga rozważenia kosztów vs. korzyści, ponieważ dostępność części zamiennych ułatwia naprawy, ale nie zawsze jest opłacalna. O wiele ważniejsze są inne aspekty, jak moment obrotowy, wydajność hydrauliki czy komfort pracy. Dla wielu użytkowników lepszym rozwiązaniem może być zakup nowszego modelu z lepszymi parametrami, niż modyfikacja istniejącej maszyny.Jakie kolory były dostępne dla Ursusa C-360 i czy jest czerwony?Ursus C-360 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ciągników w Polsce, oferowany w kilku barwach, w tym czerwonym jako część specjalnej kolekcji. Wymiary modelu to 3850 mm długości, 1840 mm szerokości i 2330 mm wysokości, co stanowi podstawę do oceny części zamiennych dostępnych na rynku wtórnym. Popularność tego modelu w Polsce zapewnia szeroką dostępność części, a kolorystyka marki Ursus łączy się z charakterystycznym, wyrazistym designem częściowo pochodzącym z lat 70. i 80. XX wieku.

Redakcja Magazyn Rolnika · wszystkie artykuły