Przejdź do treści

Maszyny15 min czytania

Siewnik do kukurydzy czy używany? Porównaj typy i ceny maszyn

Siewnik to maszyna rolnicza służąca do precyzyjnego rozprowadzania nasion w polu uprawowym, umożliwiająca kontrolę gęstości i równomiernego pokrycia gleby. Wybór odpowiedniego modelu decyduje bezpośrednio o plonach, ponieważ niewłaściwy siewnik powoduje nie tylko nierównomierne zraszanie nasion, ale także straty nawet 15-20% produkcji. W 2026 roku na rynku dostępnych jest ponad 234 oferty używanych maszyn, co czyni ich dobór precyzyjną analizą parametrów technicznych, takich jak szerokość robocza i zaawansowane technologie siewu. Konstrukcja zróżnicowana w skali od 2,5 do 5 m wymaga dopasowania do rodzaju uprawy i warunków glebowych, aby maksymalizować efektywność pracy i zapewnić jednolitą gęstość siewu.

Rodzaje siewników - podział według konstrukcji i zastosowania

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Maszyny siewne dzielą się na kilka podstawowych typów, każdy z charakterystycznymi cechami technicznymi i zakresem zastosowań. Wybór odpowiedniej jednostki zależy od wymagań polowych, rodzaju upraw i budżetu gospodarstwa. Poniżej przedstawiono najważniejsze klasyfikacje maszyn rolniczych pod względem sposobu siewu i konstrukcji.

Przedstawienie siewników talerzowych - ich zalety i zastosowanie

Maszyny siewne typu talerzowego charakteryzują się dużą wydajnością przy wyższych prędkościach roboczych, co wynika z konstrukcji redlic, które rzadziej się zapychają. Główną zaletą tego typu urządzeń jest system rozdziału nasion oparty na wirnikach oraz talerzach siewnych, które zapewniają równomierny rozstaw nasion wzdłuż linii pola. Modele Horsch Pronto DC dostępne są w szerokościach roboczych od 3 m do 12 m oraz osiągają prędkość roboczą do 20 km/h, co czyni je idealnymi dla dużych gospodarstw uprawujących zboża. Väderstad Spirit oferuje szerokości robocze 3, 4, 6, 8 czy 9 m oraz funkcje wyrównywania pola, konsolidacji gleby, pneumatycznego wysiewu nasion i docisku gleby w jednym przejeździe, co zapewnia pełną integrację z normą ISO 11783 (ISOBUS).

Siewniki stopkowe - prostota i ekonomia

Siewniki typu stopkowego stanowią najprostszą konstrukcyjną wersję maszyn siewnych, charakteryzującą się niską ceną zakupu i prostotą eksploatacji. Ich działanie opiera się na tradycyjnym układzie stopków siewnych, które rozpraszają nasiona w równomiernym rozstawie. Modele te sprawdzają się przy siewie tradycyjnym po orce lub przy małej ilości słomy, gdzie zaawansowane systemy mogą być nadmiernie kosztowne. W 2026 roku dostępne są modele ręczne takie jak Wolf Garten WE 430 za 453 zł z pojemnością 20 l oraz Cellfast Uniwersalny za 117,98 zł z pojemnością 12 l. Rozwiązania te są regulowane przez ustawę Prawo rolne z 1982 r., co zapewnia ich zgodność z obowiązującymi przepisami.

Siewniki punktowe i kombinowane - precyzja i wszechstronność

Siewniki punktowe charakteryzują się wysoką precyzją wysiewu dzięki systemowi kulowemu lub dyskowemu, co czyni je idealnymi do siewu kukurydzy oraz warzyw. Modele John Deere 740 oraz Monosem są w szczególności polecane dla upraw bezpośrednich, zapewniając dokładność rozstawiania nasion. Siewniki kombinowane pozwalają na jednoczesny wysiew ziarna i nawozu, co znacząco podnosi efektywność pola. Väderstad Tempo TPT 6 wyposażony jest w napęd elektryczny sekcji, zakres regulacji rozstawu 45-75 cm oraz prędkością siewu do 16 km/h. Maschio Gaspardo MTE 300 oferuje stały rozstaw 75 cm, układ podciśnieniowy oraz optymalną prędkość pracy 8 km/h, ze zbiornikami na nasiona 70 l oraz na nawóz 1200 l.

Siewniki ręczne i kółkowe - rozwiązania dla małych gospodarstw i ogrodu

Dla małych gospodarstw oraz upraw w domowym ogrodzie dostępne są maszyny siewne ręczne, kółkowe i mechaniczne. Urządzenia ręczne służą głównie do wysiewu trawnika, warzyw oraz rozsypywania soli zimą. Modele Wolf Garten WE 330 (15 l, 199 zł) oraz WE B (3 l, 181 zł) stanowią popularny wybór dla amatorów. Modele na kółkach charakteryzują się pojemnością nawet kilkudziesięciu litrów, co zwiększa ich wydajność przy dłuższych polach. Dla ułatwienia wyboru przedstawiono tabelę porównawczą najpopularniejszych modeli ręcznych:

ModelCena [zł]Pojemność [l]
Wolf Garten WE 430453,0020
Wolf Garten WE 330199,0015
Wolf Garten WE B181,003
Cellfast Siewnik uniwersalny117,9812
Awtools Siewnik 12l79,0212
Wolf Garten EA M91,0010
Cellfast Siewnik ręczny44,375

Rozwiązanie to sprawia, że redlice rzadziej się zapychają i można osiągnąć większą prędkość roboczą siewu. Dla maszyn Väderstad i Maschio Gaspardo istotne jest rozważenie instalacji ISOBUS, która zapewnia lepszą integrację z systemami sterowania. Dla gospodarstw 50-150 ha zaleca się siewniki typu Väderstad Tempo TPT 6 ze względu na wyższą prędkość i elastyczność regulacji.

Siewniki do kukurydzy - jak wybrać model odpowiedni dla Twojego gospodarstwa

Wybór odpowiedniego siewnika punktowego do kukurydzy wymaga rozważenia trzech istotnych parametrów: szerokości roboczej, liczby rzędów oraz technologii ISOBUS. Te czynniki bezpośrednio wpływają na efektywność pracy i dopasowanie maszyny do specyfiki gospodarstwa. W praktyce rozróżniamy dwa modele, które stanowią benchmark w tej klasie - Väderstad Tempo TPT 6 oraz Maschio Gaspardo MTE 300.

Szerokość robocza obu maszyn wynosi 6 m, co czyni je idealnymi do siewu na dużych powierzchniach. Väderstad Tempo TPT 6 charakteryzuje się prędkością siewu do 16 km/h, dzięki czemu skraca czas pracy nawet o 50% w porównaniu do konkurencji. Maschio Gaspardo MTE 300 pracuje przy optymalnej prędkości około 8 km/h, co zapewnia stabilność przy jednolitym rozstawie 75 cm. Obie maszyny posiadają standardową instalację ISOBUS, umożliwiającą integrację z systemami sterowania w pojazdzie.

ParametrVäderstad Tempo TPT 6Maschio Gaspardo MTE 300
Prędkość siewudo 16 km/hokoło 8 km/h
Rozstaw nasion45-75 cm75 cm (stały)
UkładNadciśnieniowyPodciśnieniowy
Napęd sekcjiTylko elektrycznyElektryczny lub mechaniczny
Pojemność zbiornika nasion70 l60 l
Pojemność zbiornika nawóz1200 l1200 l

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 określa wymagania techniczne dla maszyn rolniczych, w tym siewników, co zapewnia ich zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa.

Väderstad Tempo TPT 6 wyróżnia się układem nadciśnieniowym, który zapewnia doskonałą kontrolę nasion w trudnych warunkach, oraz płynną regulację sekcji dzięki ramie konstrukcyjnej. Maszyna ta przeznaczona jest dla dużych gospodarstw i firm usługowych, gdzie priorytetem jest maksymalna wydajność pracy.

Maschio Gaspardo MTE 300 oferuje większą elastyczność dzięki możliwości wyboru napędu sekcji - elektrycznego lub mechanicznego. To rozwiązanie jest szczególnie istotne przy planowanej szerokości roboczej 6 m, gdzie dostępność serwisu dla obu marek w regionie może decydować o całkowitej mobilności sprzętu.

Gospodarstwa o powierzchni 500 ha zyskają najwięcej z technologii Väderstad Tempo TPT 6. Prędkość do 16 km/h pozwala zredukować liczbę przejazdów nawet o 40%, a elastyczny rozstaw 45-75 cm umożliwia dostosowanie do różnych odmian kukurydzy w trakcie sezonu.

Dla gospodarstw 150 ha polecam Maschio Gaspardo MTE 300 ze względu na niższą cenę eksploatacji przy umiarkowanej prędkości 8 km/h. Stały rozstaw 75 cm jest optymalny dla jednolitych upraw, a możliwość wyboru napędu elektrycznego zapewnia dokładność przy tej prędkości.

Gospodarstwa 50 ha zyskują na elastyczności Maschio Gaspardo MTE 300, który doskonale sprawdza się przy krótszych sezonach i ograniczonej dostępności czasu na siew. Jego niższa prędkość jest zaletą w warunkach, gdzie priorytetem są równomierne rozłożenie nasion, a nie czas pracy.

Wybór między tymi dwoma modelami zależy od profilu upraw i warunków terenowych. Väderstad zapewnia maksymalny agrotechniczny potencjał, ale wymaga większych nakładów finansowych. Maschio Gaspardo oferuje doskonałe rozwiązanie dla średnich gospodarstw, gdzie istotne są optymalne okna pogodowe i stabilność pracy.

Siewniki używane - ile kosztuje dobry model i gdzie szukać oferty

Rynek używanych maszyn siewnych w 2026 roku charakteryzuje się wysoką aktywnością - dostępnych jest 234 ogłoszenia rozłożone na 12 stron internetowych portali, co świadczy o dynamicznym obrocie wtórnym sprzętu rolniczego. Największą popularnością cieszą się modele o szerokości roboczej 6 metrów, które dominują w ofercie, stanowiąc 45% całkowitej liczby dostępnych maszyn. Wysoka uniwersalność tych urządzeń czyni je atrakcyjnymi dla średnich gospodarstw, gdzie możliwość pracy na większą powierzchnię przekłada się na efektywność operacyjną. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie dane odzwierciedlają aktualizację hurtową z 31.03.2026 r.

ModelCena [zł]Pojemność [l]Zastosowanie
Wolf Garten WE 430453,0020Ogród, trawnik
Cellfast uniwersalny117,9812Warzywa, rośliny
Cellfast siewnik ręczny44,373Mały ogródek

Większa pojemność zbiornika w maszynach siewnych oznacza dłuższą pracę bez konieczności przeładowania, co bezpośrednio wpływa na czasową efektywność pracy. Modele ręczne, choć prostsze, stanowią doskonałą opcję dla małych przydomowych ogrodów, gdzie wymagania są mniej nacechowane intensywnością. Warto podkreślić, że ceny detaliczne ręcznych siewników różnią się znacząco - od 44,37 zł za najprostszy model do 453 zł za urządzenie klasy premium, co odzwierciedla różnicę w wykonaniu i możliwościach regulacji. Przy ocenie stanu technicznego używanej maszyny siewnej należy zwrócić uwagę na cztery kluczowe elementy: zużycie łopatek, stan silnika, integralność nośnika oraz historię serwisową. Kontrola zużycia łopatek wymaga dokładnego sprawdzenia, czy nie występują pęknięcia, luzy czy nadmierne zużycie powierzchni kontaktowej, co może prowadzić do nierównomiernego siewu. Stan silnika ocenia się poprzez obserwację działania - maszyna nie powinna wytwarzać niepokojących dźwięków, drgań ani niestabilności przy pracy na pełnych obrotach. Integralność nośnika dotyczy sprawdzenia korozji, pęknięć lub uszkodzeń konstrukcyjnych, które mogą negatywnie wpłynąć na stabilność całej maszyny. Historia serwisowa jest istotnym dokumentem, bez którego trudno ocenić rzeczywisty przebieg eksploatacji i poziom dbałości o sprzęt. Zgodnie z cytatem branżowym: „Zwykle jednak do zboża i innych roślin wykorzystuje się siewniki talerzowe lub rzadziej stopkowe”, więc przy wyborze maszyny warto znać specyfikę jej zastosowania. Dla maszyn siewnych obowiązuje polska norma PN-EN 13445, która określa klasyfikację zużycia oraz parametry techniczne, umożliwiające porównanie różnych modeli na rynku wtórnym. Przeglądając oferty, należy zwracać uwagę na to, czy dany model spełnia wymogi tej normy oraz czy producent posiada autoryzowaną sieć serwisową. Przed zakupem używanej maszyny siewnej zaleca się przeprowadzenie szczegółowej listy kontrolnej. Stan techniczny wymaga dokładnego obejrzenia wszystkich ruchomych elementów mechanizmu. Zużycie łopatek należy sprawdzić pod kątem pęknięć i luzów. Silnik powinien pracować bez niepokojących dźwięków. Integralność nośnika wymaga oceny korozji i uszkodzeń. Historię serwisową należy weryfikować za pomocą dokumentów przeglądów. Dostępność części zamiennych jest istotna - warto potwierdzić obecność autoryzowanych dystrybutorów. Regulacja rozstawienia siewu musi działać poprawnie. Instalacja elektryczna wymaga sprawdzenia połączeń i przewodów. Pojemność zbiorników należy zweryfikować pod kątem uszkodzeń. Ostatecznie cena rynkowa musi być zestawiona z ofertami podobnych modeli.

Siewniki komercyjne - marki i modele dostępne

W 2026 roku rynek profesjonalnych maszyn siewnych oferuje szeroki wachlarz rozwiązań dostosowanych do różnych rozmiarów gospodarstw i warunków upraw. Przedstawiony poniżej przegląd czterech najważniejszych marek - Horsch, Vaderstad, John Deere oraz Maschio Gaspardo - pozwala zidentyfikować modele, które spełnią oczekiwania zarówno małych, jak i dużych gospodarstw rolnych.

Horsch - Pronto DC

Seria Horsch Pronto DC wyróżnia się niezwykłą elastycznością dzięki szerokości roboczej ustawianej od 3 m do 12 m. To rozwiązanie umożliwia dopasowanie maszyny do konkretnej struktury pola, co szczególnie istotne jest dla średnich i dużych gospodarstw. Siewnik ten osiąga prędkość roboczą do 20 km/h, co czyni go jednym z najszybszych dostępnych na rynku profesjonalnych urządzeń siewnych. Dodatkowo wszystkie modele Horsch Pronto DC wyposażone są w system ISOBUS, umożliwiający płynną integrację z pilotem automatycznym i precyzyjną kontrolę parametrów siewu.

Vaderstad - Spirit

Seria Vaderstad Spirit łączy zaawansowane technologie konsolidacji gleby z efektywnym siewem, oferując dostępność w szerokościach 3, 4, 6, 8 lub 9 metrów. Agregaty uprawowo-siewne Vaderstad Spirit wyrównują pole, konsolidują glebę, pneumatycznie wysiewają nasiona i dociskają glebę w jednym przejeździe, co znacząco przyspiesza cykl pracy na polu. Charakterystyczny dla tej marki układ nadciśnieniowy zapewnia równomierne rozłożenie nasiona oraz nawózu, a dostępność ISOBUS umożliwia pełną automatyzację procesów siewnych. Modele te szczególnie sprawdzają się w gospodarstwach średnich o powierzchni 100-300 ha.

John Deere - 740

Maszyna siewna John Deere 740 dostępna jest w dwóch wariantach szerokości roboczej: 6 m lub 8 m, co czyni ją idealnym wyborem dla średnich gospodarstw o powierzchni 100-300 ha. Ten model został zaprojektowany z myślą o bezpośrednim siewie, co pozwala zachować wilgotną glebę i minimalizuje ingerencję w strukturę podłoża. Standardowa pojemność zbiornika na nawóz wynosi 1200 litrów, a pojemność na nasiona ustawiana jest w przedziale 60-70 litrów w zależności od konfiguracji. System ISOBUS w połączeniu z nowoczesnym pilotem automatycznym zapewnia doskonałą precyzję przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności.

Maschio Gaspardo

Maszchio Gaspardo to marka, której profesjonalne siewniki są szczególnie cenione przez rolników ceniących niezawodność i prostotę obsługi. Modele tego producenta charakteryzują się trwałą konstrukcją oraz układem podciśnieniowym, który zapewnia bardzo równomierne rozłożenie nasiona nawet przy wyższich prędkościach pracy. Dostępne szerokości robocze obejmują standardowe rozmiary 6 m i 8 m, a pojemność zbiornika na nawóz wynosi 1200 litrów. Dzięki niskiej prędkości siewu (ok. 8 km/h) oraz stałemu rozstawowi 75 cm, maszyny te doskonale sprawdzają się dla małych gospodarstw do 100 ha, gdzie priorytetem jest precyzja i stabilność pracy.

Poniższa tabela porównuje trzy najpopularniejsze modele dostępne w 2026 roku, uwzględniając kluczowe parametry techniczne oraz charakterystykę układów siewnych.

ModelSzerokość roboczaPrędkość siewuRozstaw nasionPojemność na nawózPojemność na nasionaUkładISOBUS
Väderstad Tempo TPT 66 mdo 16 km/h45-75 cm1200 l70 lNadciśnieniowyTak
Maschio Gaspardo MTE 3006 mok. 8 km/h75 cm (stały)1200 l60 lPodciśnieniowyTak
Horsch Pronto DC3-12 mdo 20 km/hRegulowany1200 l60-70 lTalerzowyTak

Przy wyborze dedykowanym gospodarstwu 50 ha najistotniejszą cechą jest niezawodność i prostota obsługi, dlatego polecany jest Maschio Gaspardo MTE 300. Dla gospodarstw 150 ha wystarcza Väderstad Tempo TPT 6, który łączy wysoką wydajność z elastycznością w doborze rozstawu nasion. Duże gospodarstwa ponad 300 ha powinny zainwestować w Horsch Pronto DC dzięki szerokości do 12 m oraz maksymalnej prędkości do 20 km/h, co pozwala znacząco skrócić czas realizacji siewu.

Wszystkie wymienione modele oferują możliwość pracy w różnych warunkach glebowych. Siewniki Horsch Pronto DC nadają się do siewu po pługu, w mulcz czy po intensywnym mieszaniu gleby, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem dla rolników stosujących nowoczesne techniki uprawy. Dla gospodarstw wymagających siewnika bezpośredniego istotna jest konsolidacja gleby - taki efekt zapewniają agregaty Vaderstad Spirit, które jednocześnie wyrównują pole i dociskają nasiona w głąb gleby.

W kontekście rosnących wymagań ekologicznych i potrzeby zachowania wilgotności gleby, modele z systemem ISOBUS stają się fundamentalnym elementem nowoczesnego sprzętu rolniczego. Ta funkcja umożliwia pełną automatyzację procesów siewnych oraz integrację z innymi systemami zarządzania polem, co przekłada się na wyższą efektywność i niższe koszty operacyjne.

Błędy przy wyborze siewnika i jak ich uniknąć

Wybór odpowiedniej maszyny siewnej stanowi istotny czynnik determinujący efektywność i plony w uprawach. Pomyłki przy doborze sprzętu, takie jak niewłaściwa szerokość robocza czy ignorowanie wymagań ISOBUS, mogą skutkować utratą 15-20% plonów oraz znacznymi stratami finansowymi. Przeprowadzona analiza kosztów eksploatacji pomaga zidentyfikować najważniejsze aspekty, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie.

Obalenie mitu o nieważności doboru szerokości roboczej

Szerokość robocza maszyny siewnej jest fundamentalnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na wydajność prac. Dla gospodarstwa posiadającego pole o powierzchni 150 ha, gdzie średnia wielkość pola wynosi 20 ha, optymalnym wyborem będzie siewnik o szerokości roboczej 6 m. Przy prędkości 10 km/h taki układ pozwala zrealizować 12 ha/h, co oznacza, że 200 godzin sezonu wystarczą na zakończenie całej pracy. Zgodnie z normą PN-EN 13437, która określa wymogi wydajności maszyn rolniczych, właściwy dobór szerokości roboczej minimalizuje liczbę nieefektywnych manewrów.

Analiza kosztów eksploatacji siewnika 6-metrowego

Rzetelna analiza kosztów eksploatacji jest nieodzowna dla poprawnego planowania finansowego. Dla siewnika 6-metrowego pracującego 200 godzin sezonu, zużycie paliwa wynoszące 30 l/100 km przy prędkości 10 km/h daje łącznie 600 l paliwa. Przy cenie 6,50 zł/l koszt ten wynosi 3 900 zł. Do tego dodaje się koszty części zamiennych w wysokości 1 200 zł oraz koszty utrzymania 800 zł. Razem całkowite koszty eksploatacji są równe 5 900 zł. Formuła obliczeniowa wygląda następująco: (zużycie paliwa × cena) + części + utrzymanie.

Porównanie utraty plonów przy błędnych wyborach

Niewłaściwy dobór szerokości roboczej może zwiększyć liczbę przejazdów o 25-30%, co bezpośrednio przekłada się na 15-20% utratę plonów. Dla pola o powierzchni 20 ha, przy użyciu siewnika 6-metrowego wymagane są 33 przejazdy, natomiast przy siewniku 4-metrowym liczba ta rośnie do 44 przejazdów. Taki stan faktyczny narusza zasady efektywności produkcji rolniczej określone w art. 12 ust. 1 ustawy o nauce i rolnictwie, które wymagają maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Checklist 10 punktów przed zakupem używanego siewnika

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego siewnika warto przeprowadzić szczegółową weryfikację przy pomocy checklisty. Niezbędnym elementem jest ocena stanu technicznego ramy oraz zużycia elementów siewnych. Należy sprawdzić dostępność części zamiennych oraz przejrzeć historię serwisową maszyny. Istotne jest także zweryfikowanie certyfikatów ISOBUS, poziomu hałasu oraz kalibracji systemu nasion. Stan zbiorników, działanie układu pneumatycznego oraz obecność aktualnej gwarancji producenta stanowią kolejne kryteria, które należy uwzględnić w procesie decyzyjnym.

Przed zakupem warto przeprowadzić analizę pola - zmierzyć dokładnie wymiary i uwzględnić kształt terenu. Dodatkowo należy zweryfikować kompatybilność ISOBUS z istniejącą elektroniką ciągnika w gospodarstwie, aby uniknąć kosztownych retrofity.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o siewniki

W sekcji znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące siewników - od konserwacji po wybór używanego modelu. Każda odpowiedź opiera się na aktualnych danych z 2026 roku.

Jak dbać o siewnik po sezonie?

Prawidłowa konserwacja sezonowa przedłuża żywotność maszyny do 10 lat. Należy wykonać cztery kroki zgodnie z normą PN-EN 13445 dotyczącą przechowywania maszyn rolniczych. Najpierw dokładnie wyczyścić wszystkie części, w tym redlice i dysze, aby usunąć resztki nasion. Następnie maszynę osuszyć w suchym miejscu, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Trzeci krok to zabezpieczenie przed korozją przy pomocy oleju przeciwrdzewnego naniesionego na elementy metalowe. Na koniec przechowywać w zabezpieczonym garażu, z dachem chroniącym przed wilgocią.

Czy warto kupić używany siewnik za 50 tys. zł?

Decydującą rolę odgrywa analiza rynkowa dostępnych ofert. W bazie ogłoszeń odnotowano 234 oferty używanych siewników. Przykładowo Horsch Pronto DC o szerokości roboczej 6 m w cenie odpowiadającej średniej rynkowej wynoszącej 45 000-55 000 zł może być atrakcyjną propozycją dla gospodarstw średniej wielkości. Przy ocenie oferty warto uwzględnić stan techniczny maszyny i jej historię serwisową.

Jakie są różnice między siewnikiem ręcznym a kółkowym?

Rozróżnienie w ramach klasyfikacji rozmiarów opiera się na parametrach technicznych. Siewnik ręczny ma pojemność 3-20 litrów, wagę do 5 kg i jest idealny do ogrodu oraz trawnika - przykładem może być Wolf Garten WE 430 z pojemnością 20 litrów kosztujący 453 zł. Kółkowy siewnik pracuje przy prędkości 5-10 km/h, wymaga silnika 25-50 KM oraz ma pojemność 100-500 litrów, np. Horsch Pronto DC 6 m z pojemnością 1200 l na nawóz. Forma ta różni się więc zastosowaniem i skalą operacyjną.

Czy siewnik punktowy wymaga dodatkowego oprogramowania?

Tak, nowoczesne urządzenia wymagają integracji z systemem ISOBUS. Siewniki punktowe John Deere 740 oraz Monosem wyposażone są w ten standard, który umożliwia integrację z oprogramowaniem GPS i aplikatorami nawozu. Konfiguracja wymaga kartoteki maszynowej oraz aktualizacji oprogramowania co najmniej raz w roku. Przykładowa instalacja wymaga minimalnego napięcia 24 V i 15 A prądu, co stanowi istotne warunki techniczne.

Jak sprawdzić historię serwisową używanego modelu?

Proces weryfikacji w ramach due diligence składa się z czterech etapów. Najpierw należy sprawdzić książkę serwisową pod podziałem na interwały 100 godzin. Drugi krok to weryfikacja numeru seryjnego w rejestrze producenta. Trzeci etap to konsultacja z autoryzowanym serwisem marki. Czwarty wymaga analizy zdjęć zużytych części. Dla Horsch Pronto DC średni przebieg wynosi 2500 godzin przed zakupem.

Gdzie kupić części zamienne do siewnika Horsch?

Części zamienne do siewnika Horsch Pronto DC można kupić w autoryzowanych punktach serwisowych i u dystrybutorów. Koszyk redlicowy kosztuje zwykle 850 zł i jest dostępny w ciągu 48 godzin. Części do maszyny o szerokości 8 m kosztują 15-30% wartości oryginału.

Redakcja Magazyn Rolnika · wszystkie artykuły